ייחודיות הטיפול בבני נוער

בגיל ההתבגרות חלים שינויים הורמונליים בגוף. זהו אחד השינויים בגוף אשר מעורבים בתהליך היווצרות פצעי הבגרות.

אנחנו חיים כיום בעולם שהילדים שלנו, כבר מגיל מאוד צעיר משתנים הורמונלית עוד לפניי שהפכו לנערים ונערות של ממש. הסיבות לכך קשורות בעיקר למזון, להורמונים שמכניסים כמעט לכל מזון שאנו אוכלים. הגיל הממוצע שבו נזקקים לטיפול הוא : בין עשר לעשרים ושלוש שנים.

אין הבדל בין נערים ונערות בתחום הזה, הם זקוקים לטיפול באותה מידה מכוון שפצעיי הבגרות מתפתחים אצל שני המינים.

הקליניקה - מבט מבפנים

הקליניקה – מבט מבפנים

ברפואה קוראים לתופעה הזו אקנה ובעברית קוראים לזה חטטת.

אצל נשים ונערות רבות חלים שינויים בעת המחזור החודשי בעור, ומופיעים פצעונים. ההזעה מתגברת גם היא בגיל ההתבגרות .והריח שלה יותר חריף.

חשוב לי לשתף בעובדה, שהיום אפשר וחשוב לטפל בתופעות הללו, מכוון שאם לא נטפל בהן, המצב יחריף מאוד ויכול להגיע למצבים דלקתיים, ולהרחבת הנקבוביות ולאחר מכן גם לצלקות.

ואני אסביר:

בעור יש בלוטה מיוחדת שנקראת בלוטת חלב. והיא מפוזרת כמעט על פני כל הגוף. בפנים יש כמות גדולה במיוחד של בלוטות חלב וכן בכתפיים, בגב ובחזה . הבלוטה נפתחת אל זקיק השערה.

עם תחילת גיל ההתבגרות בלוטות החלב גדלות ונסתמות ע”י פקק של חלב (שמכנים אותו “שחור” והוא שחור רק בגלל שהוא מתחמצן באוויר), התכולה שלו היא לבנה, ואז אין זרימה של חמצן אל שכבות העור וכך נוצרת הדלקת ואז חיידק “הפי אקנה” מתיישב על הדלקת. התנאים שעוזרים לו להתפתח הם שומן, לחות ולכלוך.

וכאן אני נכנסת לתמונה. התפקיד שלי הוא לשחרר את הפקקים הללו, ובכך לאזן את העור בחומרים שלא יתנו לחיידק את התנאים להתפתחות.

כמובן שיש להמשיך טיפול גם בבית באופן עצמאי ולפי הסבר שתקבלו ממני, מפני שעם לא תוקפים את פגעי העור מכל הכיוונים, חד וחלק אין ריפוי.

רציתי להפנות אתכם לנושא מאוד חשוב ולא כל כך מדובר מספיק בקרב נערות היום: מיגוון בעיות גניקולוגיות שיכולות ליצור שינויים גם בעור הפנים.

הסדרת הדימום הווסתי: מחזור לא סדיר עלול לפגוע באיכות החיים של מתבגרות ונשים בכלל, וכיום יש טיפול מדויקים שעוזרים בצורה משמעותית .וגם כאן יכולות להיות תופעות שגורמות להתפתחות של פצעים.

טיפול בשיעור יתר ובפצעי בגרות, בהורמונים שמעודדים את צמיחת שיער הגוף ופצעי הבגרות, אפשר לטפל באמצעות גלולות שמפחיתות צמיחה של שיער גוף חדש, אך אינן מעלימות שיער קיים, אותו יש להסיר באמצעות טיפולים אחרים [ ועל זה, במאמר בנפרד].

כאשר נערות סובלות משיעור יתר, אקנה קשה, ווסת לא סדירה על רקע תסמונת השחלה הפוליציסטית, הטיפול היעיל והמומלץ ביותר היא גלולה למניעת הריון. בשילוב עם טיפול קוסמטי רפואי (כמובן שיש להיוועץ ברופא ובמידת הצורך לקבל ממנו מרשם לגלולות).

ישנן כיום מרפאות גניקולוגיות ואנדוקרינולוגיות שמטפלות בנערות, והן מתמחות בבריאות של מתבגרות.

צלקות של אחרי אקנה:           

אקנה על כל צורותיו מותיר פעמים רבות חטטים וצלקות בעור. ברוב המקרים, צלקות אלה מהוות הפרעה אסתטית ניכרת. לרוב קל יותר לטפל בצלקות טריות עד שנתיים לערך.

התפתחות במדע ובטכנולוגיה בשנים האחרונות הביאו איתן כלים נוספים לטיפול .יש מיגוון רחב של סוגיי צלקות, ויש צורך להתאים את הטיפול לסוג הצלקת:

  • פילניג רפואי: נועד להרוס את השכבות החיצוניות ולהאיץ את תהליך ההתחדשות, הריפוי והתיקון של העור.
  • שימוש בלייזר: פולשני ולא פולשני. פופולרי בשל הסיכון הנמוך שלו. למעשה הוא כוויה מבוקרת המאפשרת התחדשות וריפוי העור.
  • מזותרפיה :פציעה מבוקרת באמצעות מחטים, גם היא כדי לגרום לעור להתחדש. מזותרפיה נחשבת לאחת הדרכים היעילות ביותר לטיפול בצלקות. על-פי מחקרים שפורסמו אודות השיטה, הוכח שהיא יוצרת ריפוי, חידוש ואיחוי של העור.